تبلیغات
...:: کشتی گیران شهرستان اردکان یزد ::... - تربیت بدنی در مدارس)(1)

...:: کشتی گیران شهرستان اردکان یزد ::...

.:: تا خدا هست دلیلی برای ناامیدی نیست ::.

یکشنبه 6 اسفند 1391

تربیت بدنی در مدارس)(1)

نویسنده: امیر علیزاده   طبقه بندی: آموزشی و علمی، 

مقدمه

فراهم كردن زمینه شادی های سالم و حركات سرورآفرین و ورزش های نشاط بخش یكی دیگر از نیازهای فرزندان می باشد، كه والدین وظیفه دارند برای تقویت روح و جسم فرزندانشان به مسائل تفریحی و ورزشی آنان توجه كنند. همچنین والدین وظیفه دارند فرزندان جوان خود را در انتخاب شغل مناسب راهنمایی و یاری كنند، چرا كه بیكاری نه تنها موجب از بین رفتن استعدادهای درونی یك جوان می شود و او را به فردی تن پرور و بی خاصیت تبدیل می كند بلكه حتی ممكن است زمینه انحرافات اخلاقی آن ها را نیز فراهم كند و شخصی را كه باید به عنوان سرباز جامعه باشد، سربار اجتماع كند.حضرت موسی بن جعفر(ع) می فرمایند: مردی به حضور پیامبر(ص) آمد و گفت: «یا رسول ا... این فرزند من بر گردن من چه حقوقی دارد؟ رسول گرامی فرمودند: اسم زیبا بر او بگذار و به خوبی او را تربیت كن و شغل خوبی برایش انتخاب كن.»والدین باید در فراز و نشیب های زندگی همچون دوستی مهربان در كنار فرزندانشان باشند چرا كه در راه زندگی راهزنان زیادی به كمین نشسته اند.

برای آنها كه پر از انرژی، پر از آرزوهای روزها دور و پر از هیجان‌های روزهای نوجوانی‌اند زنگ ورزش چقدر خالی از هیجان می‌گذرد. این‌گونه است كه دانش‌آموزانی كه باید در بهترین سال‌های رشد و شكوفایی توانمندی‌های جسمی و روحی خود را افزایش داده و مطابق با استانداردهای آموزشی در سال‌های تحصیل دست كم یكی از رشته‌های ورزشی مورد علاقه خود را به‌طور حرفه‌ای یا نیمه‌حرفه‌ای فرا بگیرند با شانه‌هایی خموده و اندام‌هایی كه عمدتا به انواع ناهنجاری‌های قامتی مبتلا هستند، بزرگ می‌شوند، دوره‌های ابتدایی، راهنمایی و متوسطه را به اتمام می‌رسانند شاید به امید ورزشگاهی در دانشگاه‌ها كه باوجود دانشكده‌هایی كه در خانه‌های 2 طبقه و 3 طبقه شكل گرفته‌اند امیدواری برای تحقق این امید وجود ندارد.

كارشناسان آموزشی در سال‌های گذشته به كرات درباره پیامدهای منفی ناکارآمدی زنگ‌های ورزش در مدارس هشدار داده‌اند. با این همه مطالعات اخیر كه نشان‌دهنده افزایش ناهنجاری‌های قامتی در دانش‌آموزان و به ویژه دانش‌آموزان دختر است گویای آن است كه همچنان برنامه ریزی برای استفاده بهینه از ساعات ورزش درمدارس با وجود تاكیدهای مكرر كارشناسان و نتایج تحقیقات پژوهشكده آموزش و پرورش و سایر موارد مشابه در حاشیه مانده و در واقع به دلیل تعدد مسائل و مشكلاتی كه هر یك به نوعی بخشی از نظام آموزشی و پرورشی كشور را مبتلا كرده، ناهنجاری‌های قامتی در دانش‌آموزان رو به افزایش است و این در حالی است كه در صورت استفاده مطلوب از زنگ‌های ورزش و ایجاد انگیزه در دانش‌آموزان می‌توان میزان این اختلالات را كه می‌توانند سلامت جسمی و حتی سلامت روانی دانش‌آموزان را با مخاطره مواجه كنند، كاهش داد .

با این همه زنگ‌های ورزش نه نسل‌های امروز را ونه دانش‌آموزانی كه این روزها عضو جامعه دانشگاهی كشورند و نه حتی آنهایی كه سال‌هاست از درس و مدرسه فارغ شده‌اند را به لحظه‌های هیجان‌انگیز روزهای كودكی و نوجوانی نمی‌برد. برخی كارشناسان بر این باورند كه دلیل اصلی توسعه نیافتگی تربیت بدنی در مدارس، پیش‌بینی كار بدون طراحی است. در مهرماه و شروع كلاس‌ها هر معلمی می‌داند چه چیزی باید تدریس كند مثلاً معلم ریاضی، ریاضی تدریس می‌كند اما معلم تربیت بدنی از همان ابتدا به‌صورت تنوعی كار می‌كند. 5 عامل دلیل اصلی بروز این مشكل هستند: فضا، برنامه درس، تجهیزات، نیروی انسانی و عامل فرهنگی. مصوبه‌ای در خرداد سال 83 به تصویب رسید كه بر اساس آن سازندگان مدارس موظف شدند به ازای هر 10 كلاس یك سالن ورزشی نیز احداث كنند اما این واقعیت تا از مصوبه‌بودن خارج و عملیاتی شود، چه بسیار دانش‌آموزانی كه فارغ‌التحصیل شدند و چه فرصت‌هایی كه از دست رفته و چه زنگ‌هایی كه هیچ گاه زنگ ورزش نبوده است.

نظرسنجی

  بهترین عیدی به شما چی می تونه باشه؟

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

>