تبلیغات
...:: کشتی گیران شهرستان اردکان یزد ::... - مروری بر تیم های طراز اول كشتی آزاد جهان ( 2 )

...:: کشتی گیران شهرستان اردکان یزد ::...

.:: تا خدا هست دلیلی برای ناامیدی نیست ::.

تیم آذربایجان نایب قهرما ن سال 2009 جهان

تحلیل: امیرتوكلیان، كارشناس ارشد علوم ورزشی و مربی سابق تیم ملی   

كشتی آذربایجان برای اولین بار در طول تاریخ به مقام نایب قهرمانی تیمی مسابقات جهانی دست یافت و برگ زرینی را در كشتی كشورشان برجای گذاشته ودر واقع تا قبل از سال 2003 كشتی این كشور تنها به نام نامیك عبدا... اف ختم می شد.

 

ازطرفی هم در رشته فرنگی قهرمان بزرگی به نام "فرید منصور اف" ظهور كرد تا نامداران كشتی این كشور در المپیك به عدد 2 برسد

در واقع در كشتی آزاد آذربایجان این تنها عبدا... اف بود كه برای كشورش در مسابقات بین المللی و جهانی و المپیك مدال كسب و افتخار آفرینی می كرد، نامیك برای كشتی پس از استقلال آذربایجان اسطوره ای بود كه در المپیك 1996 آتلانتا و 2000 سیدنی در فینال بازی های المپیك حاضر شد و یك مدال نقره و یك مدال طلا را برای كشور كسب كرد.

كاری كه منصوراف با كسب مدال طلای كشتی فرنگی وزن 66 كیلوگرم در المپیك 2004 آتن انجام داد.

كشتی آذربایجان را می توان از نظر تقسیم بندی دوره ای به سه دوره تقسیم كرد : دوره اول كه اختصاص به سال 1992 و پس از استقلال آذربایجان تا سال 2005 دارد كه كشتی آزاد این كشور به تك ستاره ای چون نامیك عبدا... اف ختم می شود.

در اصل كسب یك مدال طلای المپیك 2000 سیدنی و نقره المپیك 1996 آتلانتا ، مدال های نقره جهانی 1994 استانبول و 1998 تهران و برنز 5005 بوداپست حاصل افتخار آفرینی این دلاور آذری بود كه طلای سال 2003 نیویورك برادرش در وزن 60كیلو را هم می توان به آن افزود.

دوره دوم كشتی این كشور زمانی آغاز شد كه مشخص گردید میزبانی مسابقات جهانی سال2007 در شهر باكو آذربایجان برگزار خواهد شد، پس از این سالها بود كه سردمداران كشتی این كشور در صدد توجه به ورزش اول كشورشان افتادند و برای تقویت این ورزش به كشتی گیران وارداتی از كشور روسیه روی آوردند.

حاصل این رویكرد منطقی حضور كشتی گیرانی چون عبدالرحمان اف در وزن 66 كیلو شمس الواریف در وزن 74 كیلو ، نوروز تمرزوف در وزن 84 كیلو و خاتاك گاژیموف در 96 كیلو و بعدها و در بازی های المپیك 2008 پكن  حسین اف در وزن 60 كیلو بود.

دستاورد حضور این قهرمانان نایب قهرمانی در المپیك 2008 پكن و جهانی 2009 دانمارك برای كشتی آزاد آذربایجان بود كه با كسب مدال های رنگارنگ در دو سال اخیر برای این كشور همراه بود.

آنچه مشخص است تا قبل از رقابت های اروپایی و جهانی سال 2009 آذری ها نتوانسته بودند از حضور این قهرمانان وارداتی به سود كشتی خود استفاده كنند، اما با آغاز دوره سوم كشتی در این كشور جهان شاهد درخشش ستاره های روسی الاصل كشتی آذربایجان شدند.

اكنون در آغاز دوره سوم كشتی آذربایجان است كه این كشور دیگر خود به یك سازنده ستاره ها در كشتی جهان مبدل شده و حرفهای تازه ای برای گفتن دارد و دیدیم كه آذری ها در جهانی سال 2009 هرینگ دانمارك  از دوجوان نسل جدید خود چون جبرئیل حسن اف در وزن 66 كیلو و شریف شریف اف در وزن 84 كیلو استفاده كردند و از عبدالرحمان اف و تمرزوف روسی دیگر خبری نبود.

شاید این حضور در آینده برای جوانان آذری چشمگیر تر هم بشود، چراكه جوانان جویای نام دیگری چون یاشار علی اف در وزن 55  كیلو كه در مسابقات جوانان جهان امسال صاحب مدال برنز شد یا آقا حسین مصطفی اف در وزن 60 كیلو كه در مسابقات جوانان جهان نقره گرفت یا همین جبرئیل حسن اف كه به مانند حسن رحیمی ما پس از قهرمانی در مسابقات جوانان جهان دوبنده تیم ملی كشورش را پوشید.

یا به اصلان بك آلبورف و جمال الدین ماگمدوف كه در وزن های 84 و 96 در مسابقات جوانان جهان صاحب گردن آویز نقره شده بودند اشاره كرد كه نوید ظهور نسل جدیدی از كشتی گیران آذربایجان را می دهد كه در آینده حرفهای بسیار زیادی را برای گفتن خواهند داشت .

در واقع اگر امسال كشتی آذربایجان در مسابقات اروپایی با اختلاف چشمگیر قهرمان اروپا می شود شاید دیگر نتوان این مساله را شگفتی نامید، زیرا كه قهرمانان آذری در مسابقات جام جهانی درتهران هم با غلبه بر تیم كشورمان قهرمان شدند و در مسابقات چهانی 2009 دانمارك نیز به مقام دوم دنیا دست یافتند و بزرگانی چون آمریكا و ایران را پشت سر گذاردند.

اما نباید از پیشرفت چشمگیر كشتی این كشور در مسابقات سال 2009 جهان و حتی سالهای آینده غافل شد و احتمالا آذربایجان با حضور جوانان تازه نفسی در مسابقات سالهای آینده در ردیف مدعیان درجه اول كشتی آزاد جهان قرار خواهد گرفت وچه بسا بتواند كشتی كشورروسیه راهم به زیربكشد .

 ویرایش: سایت اخبار كشتی ایران

نظرسنجی

  بهترین عیدی به شما چی می تونه باشه؟

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

>